2006

Na XXII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który odbywał się w dniach 20.05-23.05.2006 roku zaprezentowano 29 spektakli. Przed bielską publicznością zaprezentowały się zespoły z czterech kontynetów - Afryki, Ameryki Północnej, Australii i Europy. Zaproszono 19 zespołów zagranicznych z 14 krajów świata (Francji, Niemiec, Australii, Belgii, Kanady, Litwy, Bułgarii, Kenii, Czech, Holandii, Hiszpanii, Austrii, Białorusi, Izraela), 8 teatrów polskich oraz 2 szkoły teatralne. Odbyło się także pięć wykładów i trzy wystawy.

W skład Jury Profesjonalnego wchodzili:
1. Hanna Baltyn
2. Ida Hlediková
3. Tadeusz Kornaś
4. Alexander A. Łabiniec
5. Petr Nosálek

Jury Młodych Krytyków składające się ze studentów teatrologii z Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania:
1. Anna Ochman
2. Ewa Maciorowska
3. Bartłomiej Miernik
4. Joanna Mikulska
5. Marta Łacheta

Grad Prix powędrowało do Klausa Obermaiera i Krisa Haringa za spektakl Wiwisektor (Austria), który został nagrodzony również przez Jury Młodych Krytyków.

Nagrodę za reżyserię przyznano Tomaszowi Dworzakowi za spektakl Przystojny strażak, czyli pożar Teatru Narodowego Naivni Divadlo Liberec (Czechy).

Nagrodę za kreację aktorską otrzymał Richard Bradshaw za Cienie Bradshawa Living Dodo Puppets (Australia). Spektakl został także nagrodzony przez Jury Dziecięce.

Nagroda za nowatorską formę teatralną powędrowała do Vanessy Valk i Franka Soehnle za spektakl Sama w kąpieli. Sekret błękitu Compagnie Vanessa Valk (Niemcy). 

Neville Tranter otrzymał dyplom honorowy Polskiego Ośrodka Lalkarskiego za mistrzostwo animacji w spektaklu Wampir Stuffed Pupped Theatre (Holandia).