2014

W tej edycji zarysowała się, widoczna zwłaszcza wśród polskich zespołów, tendencja do umniejszania, czy wręcz pomijania roli lalki. Przy tym były to niezłe widowiska, opierające się w większości na dobrej literaturze. Budowały są wizualną atrakcyjność na dopracowanej scenografii, wzbogaconej czasem o multimedia oraz na aktorach ubranych w wyraziste, znaczące kostiumy. Z drugiej strony akcentowano magię lalki, nieświadomości i tłumionych emocji, które oddać we właściwy sposób może tylko teatr plastycznej wizji.

Grand Prix festiwalu zdobył jednak lalkowy stand-up – Stół Blind Summit Theatre (Wielka Brytania), w którym troje aktorów brawurowo animowało postać Mojżesza rozmawiającego z publicznością, Bogiem i samymi animatorami, którzy całkowicie oddani są lalce pytającej – w sposób zabawny i poważny – o swoją kondycję. Najlepszym widowiskiem dla dzieci okazał się Budulinek Naivni Divadlo Liberec (Czechy).

W ciągu 4 dni widzowie obejrzeli 18 przedstawień. Prezentacjom towarzyszyły wystawy: Magia lalki poświęcona estetyce bielskiej sceny oraz ekspozycja prac studentów scenografii wrocławskiej ASP i plakatu teatralnego. Odbyło się seminarium pt. Lalki w teatrze amatorskim.