Zapraszamy na spektakl

Dla widzów

Czas trwania

min

Ceny biletów

  • ulgowy - zł

  • normalny - zł

  • grupowy - zł

O spektaklu

Czytanie performatywne utworu nagrodzonego w 33. edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży Teatr Lalek Banialuka we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie Filią we Wrocławiu Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu od lat jest organizatorem Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, którego cele to wyłanianie i propagowanie najbardziej wartościowych tekstów przeznaczonych na sceny teatralne. We współpracy z Teatrem Lalek Banialuka przygotowane zostało czytanie performatywne jednego z utworów nagrodzonych w tegorocznej, 33. edycji konkursu.

Czytanie ma posłużyć popularyzacji współczesnej dramaturgii, która jest podstawą, punktem wyjścia do twórczości teatralnej. Czytanie z udziałem aktorów Teatru Lalek Banialuka zostanie wyreżyserowane przez Filipa Jaśkiewicza – studenta Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu.

Premierowa prezentacja utworu jest nie tylko okazją do posłuchania, ale także do rozmowy i wymiany opinii. Inicjatywa ta kierowana jest do gości festiwalowych, nauczycieli i uczniów.

Po czytaniu odbędzie się dyskusja prowadzona przez Joannę Żygowską – kierowniczkę Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Polonistkę, teatrolożkę, pedagożkę teatru, jurorkę Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytanie performatywne reżyseruje Filip Jaśkiewicz – student V roku reżyserii teatru lalek na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. Laureat IV edycji Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, za pracę Luna The Caring Machine. Laureat konkursu Modelatornia Online organizowanego w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu za pracę w domowych głębinach.

Podczas czytania zostanie zaprezentowany tekst (nie)zapomniana historia Michał Kaźmierczak

Scena jest łąką. Na źdźble trawy kołyszą się Badylarka i Trzmiel. Kiedy obok przechodzi Starszy Pan, zaczynają z nim rozmowę. Okazuje się, że Starszy Pan ciągle o czymś zapomina i boi się, że pewnego dnia zapomni o wszystkim. Rozmowy trójki bohaterów krążą więc wokół pamięci, z problemów z nią wynikają zabawne nieporozumienia, a nieoczekiwane przygody zdarzają się dzięki zapomnieniu o tym, że są niemożliwe. Badylarka jest pogodnym i życzliwym stworzeniem, pracowity Trzmiel udaje, że jest groźny, zwłaszcza wtedy, gdy boi się „wielgachnych dłoni” Starszego Pana. Oboje zdają sobie sprawę, że nie potrafią pomóc Starszemu Panu, ale mogą mu towarzyszyć i wspierać go. Sztuka jest jednocześnie melancholijna i czuła, opowiadając o godzeniu się z tym, co nieuchronne – o starości i śmierci.

wtorek 24.05.2022, godz. 10:00

miejsce: Książnica Beskidzka ul. Juliusza Słowackiego 17A

czas trwania: 10:00-11:30

język polski

Liczba uczestników ograniczona.

Twórcy spektaklu

Podoba Ci się ten spektakl?

Zapraszamy do naszego teatru.